Swarovski’nin ışıltılı kristal tasarımlarının nasıl hayat bulduğunu hiç merak ettiniz mi? Göz kamaştırıcı bir mükemmelliğe giden yedi adımı inceliyoruz.

MÜKEMMELLİĞE GİDEN YEDİ ADIM

Her ne kadar zahmetsizce tasarlanmış gibi gözükse de Swarovski’nin kristal tasarımlarının her bir kıvrımı, façetası ve detayı; fikirden uygulamaya yaklaşık iki yıl süren detaylı bir tasarım sürecinin meyvesidir. Işıltılı güzelliklerinizin her birinin, size ulaşmadan önce deneyimlediği adımlar şunlardır:


Adım 1: Araştırma ve çizim
Tasarımcının gözünde bir ışıltı bile oluşmadan önce, Swarovski uzmanlarından oluşan bir takım bir araya gelerek fikir alışverişi yapar ve bir tema belirler. Belirleme işlemi tamamlandıktan sonra bir Swarovski tasarımcısı araştırma yaparak ve potansiyel bir tasarımın birçok farklı versiyonunu çizerek bu vizyonu bir adım ötesine taşır.

Adım 2: Bilgisayar modeli
Çizimlerden oluşan bir yığının arasından en uygun olanları, bilgisayar kullanılarak üç boyutlu bir dijital modele dönüştürülür. Tasarımcı, mükemmel bir tasarıma ulaşana kadar birçok farklı poz ve ifadeyi deneyimler.

Adım 3: Reçine replika
Tasarımcı ve ürün geliştiricisi, yakın bir çalışma halinde olarak bilgisayar modelini façetalarla zenginleştirir ve bu modelin üretilebilir parçalara en iyi nasıl dönüştürülebileceğini kararlaştırır. Ardından tasarımı kristal kaderine bir adım daha yaklaştıran reçine bir replika üretilir.

Adım 4: El yapımı kristal prototip
Gerçek ustalığın bir göstergesi olan her bir göz alıcı bileşen, kristal bir prototip oluşturmak amacıyla göz kamaştırıcı bir şekilde kesilip, parlatılıp ardından elle yapıştırılır. Renk vurguları, kaplamalar ve özel efektler de ayrıca vizyonu tamamlamak amacıyla tasarımda kullanılır.

Adım 5: Üretim
Bir prototip mükemmelleştirildikten sonra üretim için temizlenir. Her bir parça hassas kesimli olduğundan, diğer tüm parçalar üretilmeden önce ilk adım olarak her bir kristal bileşen için özel olarak araçlar tasarlanır.

Adım 6: Birleştirme
Göz kamaştırıcı kristal tasarım; ayrı bir şekilde üretilen parçalar ince bir dikkatle el yardımıyla birbirine yapıştırıldığında nihai şeklini alır.

Adım 7: Kalite kontrol
Her bir kristal tasarım, tüm renklerin olması gerektiği gibi göründüğünden ve tüm façetaların kusursuz ve parıltılı olduğundan emin olan uzmanlardan oluşan bir takım tarafından baştan aşağı incelenir. Nihai dikkatli inceleme aşamasını geçtikten sonra dünyayı ışıltıyla doldurmaya hazırdır!